Serazat @ TRKY.Net

Ücretsiz Türkçe Yazılımlar Geliştirme Projesi

 


Dizin @ TRKY.Net 

Temiz Türkçe İnternet Dizini Çalışması

 

Anasayfa

TRKY-NetMetre

TRKY-DnsAyar

İletişim

Güncel

 54.198.0.187 Proxy(-)  

TRKY-DnsAyar

Özellikler

Geçmiş

İndir

Ekran Görüntüleri

SSS

FORUMLAR

 
TRKY-DnsAyar / Geçmiş

Sürüm 3.0.1
05.12.2009
------------
Tüm program yeniden düzenlendi. Değişiklik sadece görünüşte değil, çalışma biçiminde de köklü değişiklikler var. Şu an yeni site tasarımıyla da uğraşıldığından detaylı bilgi daha sonra verilecek.
------------
20.12.2009
Yoğun işlerimizden dolayı söz verdiğimiz açıklama gecikti ama işte burada:
15 gündür kullandığınız programda çoğu şeyin farklı olduğunu ve daha isabetli, daha hızlı, daha "tercihlerinize göre" sonuçlar verdiğini farketmişsinizdir. Bunun arkasında 7 gün/24 saat aralıksız çalışarak tüm dünyada DNS sunucusu arayan ve bulduğu sunucuları hız, güvenilirlik, süreklilik açısından sıralamaya tabi tutan sadece bize ait ve özel olarak programlanmış bir sistem var. Bu özel sistem tarafından skorlanan DNS sunucularına göre güncellenen DNS sunucuları listesi (tarafımızdan kontrol edildikten sonra); yurtdışı sitelere ve Türkiye'deki sitelere ait sorguları hızlı ve isabetli cevaplamalarına göre oluşturulan değişik sayıdaki iki farklı "DNS sunucu listesi" TRKY-DnsAyar tarafından kullanılabilmesi için güncelleme arabirimine yükleniyor.
Neden "DNS sunucu listesi" oluşturma işlemini otomatik olarak gerçekleştirmiyorsunuz diye sorarsanız, bunu basitçe "güvenlik nedeniyle" diyerek yanıtlarız. Mesela ben kim tarafından iletildiğini bilmediğim, yada bazı ülkelerdeki veya bazı grupların hakim olduğu şirketler tarafından işletilen DNS sunucularını rehberim olarak kullanmak istemem. Bu "elle" yapılan son gözden geçirmede yüksek skoru ve buna bağlı olarak iyi bir sıralaması olan ama güvenilirliğini doğrulayamadığımız bazı sunucuları eliyoruz.
Evet, bir diğer diğer bir önemli (önemli az olur: devrim yaratıcı) özellik de sansür konusundaki fikirlerinize göre programın size isteklerinize uygun DNS sunucuları seçmesi. Siz sansürü destekliyorsanız (örn: YouTube yasaklıysa girmem diyorsanız) sizin bu sitelere girmenizi engelleyecek, sansüre karşıysanız (örn: Ben YouTube'u sakıncalı bulmuyorum ve girmek istiyorum diyorsanız) istediğiniz siteye girmenize yardımcı olacak DNS sunucuları buluyor ve ayarlıyor. Tüm bunları yaparken de tercihlerinize uygun sunuculardan en hızlılarını seçmeyi ihmal etmiyor. Yani hem özellik, hem de hız bir arada!..

Sürüm 2.0.7
12.03.2006
------------
Test grubundan gelen eleştiriler çevresinde; kullanıcıların önceki sürümlerde istedikleri özellikleri içermesi ve şikayet ettikleri durumları ortadan kaldırması amacıyla çekirdeğinin büyük bir kısmı yeniden düzenlenen program, yeni görünüşüyle Türk internet kullanıcılarının beğenisine sunuldu. En az sistem kaynağı kullanması ve mümkün olan en küçük dosya boyutunun sağlanması amacıyla iyileştirmeler de yapıldı.

Sürüm 2.0.4
01.03.2006
------------
Programın performansının internet bağlantısındaki olumsuzluklardan etkilenmemesi için yeniden yazılan güncelleme çekirdiğinde yapılan iyileştirmeleri denemek amacıyla dağıtılan bu sürümde, kullanıcı arayüzünde yapılan yenilikler de test grubunun beğenisine sunuldu.

Sürüm 2.0
29.01.2006
------------
Yeni kuşak DnsAyar serisinin ilk sürümü test grubu tarafından kullanılmaya başlandı. Bir önceki sürümde var olan, dns listesinin alındığı sunucuda oluşabilecek hatalar nedeniyle, ortaya çıkabilecek potansiyel sorunların giderilmesi amaçlanan bu sürümde tüm güncelleme rutini yeniden yazıldı.

Sürüm 1.2.1
16.02.2005
------------
Programa bir önceki sürümde eklenen çoklu dns sorgulaması ve ataması özelliğinin bazı durumlarda,senkronizasyon orijinli olduğunu öngördüğümüz, hatalara neden olması sonucu ortaya çıkan çalışma zamanı hatası giderildi.

Sürüm 1.2
15.02.2005
------------
Aslında bu ayın sonunda "MS Windows 9x tabanlı işletim sistemleri için destek, geliştirilmiş kontrol özellikleri ve görsel iyileştirmeler" içeren komple bir sürüm çıkartmayı planlıyorduk. Ama program kullanıcılarından gelen yönlendirmeler doğrultusunda; şu anda yazısını okuduğunuz; bu güncellemeyi çıkarmamızın iyi olacağı kararına vardık. Bu güncellemede iki ana konu ele alındı; test esnasında bağlantı problemleri ile ilgili bazı durumlarda programın karşılaşılan hataları bertaraf edemeyerek çalışmayı durdurması giderildi ve en çok istek gelen konu olan birden fazla alan adı sunucusu atanması sağlandı. Artık program en iyi performans gösteren üç sunucuyu sizin varsayılan alan adı sorgulama sunucularınız olarak atıyor. Böylece en iyi performansa sahip sunucularda bile bazı anlarda olan hatalardan etkilenmeden, eskisinden daha sağlıklı bir şekilde işini yapıyor.

Sürüm 1.0.1
03.02.2005
------------
MS Windows işletim sisteminde bazı SP'lerin kurulu olup olmamasına göre alan adı sunucusu atama yordamının farklılık gösterdiğinin tespit edilmesi üzerine, ilgili kod bölümü yeniden yazıldı. Tüm program kullanıcılarının bu yeni sürümü kurması şiddetle tavsiye edilir.

Sürüm 1.0
01.02.2005
------------
TRKY-DnsAyar tüm internet kullanıcılarının beğenisine sunuldu...

Sürüm b0.9
28.01.2005
------------
Genel olarak arayüz üzerine iyileştirmeler içeren bu sürümde; sunucu altyapısının hazırlanmasıyla birlikte alan adı sunucuları listesi, sunucuların gösterdiği performansa göre, dinamik olarak oluşturulmaya başlandı.

Sürüm b0.8
21.01.2005
------------
"Programın periyodik olarak listesindeki alan adı sunucularını kontrol etmesini ve bu süreğen testler sonucunda kullanıcı aracılığına gerek kalmadan en iyi sonuçlara sahip sunucuların atamasının yapılmasının daha iyi olacağı" eleştirisi üzerine, program yeniden yapılandırıldı.

Sürüm b0.7
18.01.2005
------------
Bazı alan adı sunucularının bir kayda dair ilk defa yollanan sorgulara geçersiz cevap verdiği bilgisi üzerine, sorgu kriterleri yeniden düzenlendi.


16.01.2005
------------
DnsAyar'ın ilk sürümü daha önce Netmetre'yi de test etmiş olan üyelerimize yollandı.

 

 

Duyurular

 • 09/12/2011 - TRKY-DnsAyar programımızın "Yeni sürüm" hatası giderildi.
 • 05/12/2009 - TRKY-DnsAyar programımızın 3.0.1 sürümünü siteden indirilebilir.
 • 12/03/2006 - TRKY-DnsAyar programımızın 2.0.7 sürümünü siteden indirilebilir.
 • 10/07/2005 - Programlarımızla ilgili sorularınızı TRKY.Net Forumları'ndan bize yöneltebilirsiniz.
 • 25/02/2005 - Dün web sunucusu ile ilgili yaşadığımız problemin aynısı bugün dosya yükleme sunucumuzda yaşandı. Sorun giderilmiştir, programlarımızı sağlıklı bir şekilde indirebilirsiniz.
 • 24/02/2005 - Ciddi limit aşımı nedeniyle sitemiz dün 8 saat kapalı kaldı. Yeni bir anlaşma yapılarak sorun giderilmiştir.
 • 16/02/2005 - TRKY-DnsAyar programımızın 1.2.1 sürümünü indirebilirsiniz. Ayrıntılı bilgiye ilgili sayfadan ulaşılabilir.
 • 15/02/2005 - TRKY-DnsAyar programımızın 1.2 sürümü beğeninize sunulmuştur.
 • 03/02/2005 - TRKY-DnsAyar programının 1.0.1 sürümü hazırlanmıştır. Ayrıntılı bilgi ilgili sayfada mevcuttur.
 • 01/02/2005 - TRKY-DnsAyar sizlerin beğenisine sunulmuştur. İlgili sayfadan indirebilirsiniz.
 • 30/01/2005 - TRKY-DnsAyar için öngörülen yayınlanma zamanı 1 Şubat 2005'tir. Bu tarihte sitemizi tekrar ziyaret etmeyi unutmayınız.
 • 29/01/2005 - Gelen eleştiriler doğrultusunda site tasarımımız değişirilmiştir. Yeni tasarım üzerinde çalışmalarımız halen devam etmektedir.
 • Serazat.TRKY.Net © 2004-2010
  TRKY.Net © 2001-2010  Dizin.TRKY.Net © 2005-2010