Serazat @ TRKY.Net

Ücretsiz Türkçe Yazılımlar Geliştirme Projesi

 


Dizin @ TRKY.Net 

Temiz Türkçe İnternet Dizini Çalışması

 

Anasayfa

TRKY-NetMetre

TRKY-DnsAyar

İletişim

Güncel

 54.198.0.187 Proxy(-)  

TRKY-DnsAyar

Özellikler

Geçmiş

İndir

Ekran Görüntüleri

SSS

FORUMLAR

 
TRKY-DnsAyar / Sıkça Sorulan Sorular

 Program kullanıcıları tarafından en çok merak edilen konular, en sık sorulan sorular ve cevapları belirli aralıklarla derlenip size bu sayfadan sunulmaktadır.

  Eğer programla ilgili olarak merak ettiğiniz -kullanımla ilgili-  konunun cevabını bu sayfada bulamazsanız "İletişim" formumuzu kullanarak sorunuzu bize iletebilirsiniz.

 S.Bu programı neden kullanmalıyım? DNS neden önemli?
 C.
DNS sorgulaması; internette alan adı aracılığıyla bir siteye (ftp,mail,web,vb.) ulaşmak istediğinizde adım attığınız ilk basamaktır. Başarılı dns sorgusu aracılığıyla  http://serazat.trky.net adresinde şu anda bu sayfaları izleyebiliyorsunuz, yine başarılı bir dns sorgusu sonucunda http://www.google.com.tr adresine ulaşıp arama yapabiliyorsunuz ve yine aynı şekilde başarılı bir dns sorgulaması sonucunda http://mail.yahoo.com adresinde maillerinize ulaşabiliyorsunuz. Eğer kullandığınız dns sunucusu iyi bir dns sunucusu değilse, internette kullanmak istediğiniz adreslere ulaşmanız yavaşlar ve hatta başarılı bir dns yanıtı alamazsanız kullanmak istediğiniz sitelere (ftp,mail,web,vb.) giremeyebilirsiniz.

 S.Bu program Youtube gibi sitelere girmeme yardımcı olabilir mi? Nasıl?
 C.
Program 3.0.1 sürümünden itibaren en hızlı DNS sunucusunu seçerken sizin tercihlerinizi de gözönünde tutarak sunucu seçimi yapmaktadır. Eğer internette sansürün doğru olmadığını düşünüyorsanız bunu tercihlerinizde belirtmeniz, tercihlerinizi kaydetmeniz, bundan sonra "Şimdi test et, seç ve ayarla!" düğmesine tıklamanız ve "Yeni DNS sunucusu ayarlandı." mesajını gördükten sonra tarayıcınızın ön belleğini ve dns cachesini bir defaya mahsus sıfırlamanız (örn: tarayıcınızı kapatıp, bir süre bekledikten sonra yeniden açmanız) yeterli olacaktır.
Kişisel görüşümüz; moderasyon sistemindeki eksiklikler nedeniyle ülkemize, milletimize, değerlerimize aykırı yayınların zaman zaman yer aldığı; Youtube gibi sitelerin moderasyon açısından eksikliklerini ve anlayışlarındaki aykırılıkları giderene kadar protesto edilmesinin doğru olacağıdır. Ama (ne yazık ki) insanların araştırmalarında kullanacakları bu kadar geniş içeriğe sahip alternatif siteler olmadığı için, bu protesto "ihtiyacımız olanı alıp bunun dışında kullanmamak" şeklinde esnetilebilir. Hepimizin bildiği bir vecizedir; "İlim Çin'deyse de gidip alın.".
(Örneğin: Devlet televizyonumuz TRT'nin de katılımcısı olduğu "Eurovision Song Contest" ile ilgili çalışma yapan birisinin geçmiş yıllardaki katılımcıların bilgisine ulaşıp, eski yarışmalardaki şarkıları inceleyebilmesinin en kolay yolu Youtube'u kullanmasıdır...)
Ama yaşadıkları ülkenin yasalarına uymak, tüm ülkenin vatandaşlarının asli görevidir. Yine de devletimizin önde gelenlerinin "Ben mahkemelerin yasakladığı sitelere girebiliyorum, siz hala bir yolunu bulamadınız mı?" şeklinde bir ifadesini hep birlikte televizyonlardan izledik. Ek olarak "Haberleşme Hürriyeti" tüm TC vatandaşlarının Anayasal bir hakkıdır.

 S.Hem OpenDNS hem de Google DNS en hızlı sunucunun kendilerinde olduğunu iddia ediyor ama TRKY-DnsAyar başka sunucular öneriyor ve ayarlıyor. Bunun nedeni nedir?
 C.
TRKY-DnsAyar tarafsız bir programdır. Elbette OpenDNS kendi reklamını, Google DNS de kendi reklamını yapacak. Hatta Google DNS reklam işini bir adım öteye taşıdı: Kendi bir program çıkarttı ve bu program Google DNS sunucularının her koşul altında daha hızlı olduğunu iddia eden sonuçlar veriyor. Bu Amerika yada Avrupa'daki bir bilgisayar kullanıcısı için belki doğru olabilir.
"Google son kullanıcıya hizmet veren internet şirketleri arasında en iyi altyapıya sahip, en güvenilir şirketlerden biridir. Arama motorunun internette aradığımız bilgiye ulaşmamızı sağladığı gibi DNS sunucuları da aradığımız siteye girmemizi sağlamaktadır."
Lakin; Türkiye'deki bir bilgisayar kullanıcı olarak; siz kendi internette gezinme deneyimlerinizden Google DNS'nin Türkiye için en hızlı DNS sunucu olmadığını zaten fark edebilirsiniz ama varsayım yerine bilimsel (kanıtlanabilir ve tekrarlanabilir) bir şekilde test etmek isterseniz bu da nslookup veya digg komutlarıyla komut satırından veya kabuktan kontrol edilebilir.
Zaten bu yukarıda adı geçen şirketlerin DNS sunucuları da bizim listelerimizde mevcuttur ve listedeki diğer DNS sunucularından daha iyi skor yapmaları durumunda bu sunucular da; TRKY-DnsAyar tarafından; sisteminizde kullanılmak üzere seçilecek ve ayarlanacaktır.

 S.Bir DNS sunucusunu iyi veya kötü yapan nedir?
 C.
Kullanımınız esnasında gösterdiği performanstır. Yaygın inanışın aksine bir dns sunucusunu iyi yapan sadece düşük ping zamanı değildir. Evinizde kuracağınız bir DNS sunucusundan süper düşük (1 ms-2 ms)  ping zamanları alabilirsiniz, ama TTnet'in en kötü DNS sunucusundan bile daha kötü performans verir bahis konusu ev ağınızdaki bu sunucu.
Bir DNS sunucusunun performansını belirleyen birkaç etmen vardır. Bunlardan en önemlileri; "sunucunun internet bağlantı kapasitesi, sunucunun yoğunluğu, sunucunun yapılandırması" dır. Bu üç etmende birbiriyle sıkı ilişki içindedir.
Eğer sunucunun internet bağlantı genişliği yeteri kadar büyük değilse, hat kapasitesinin dolması nedeniyle sunucuya çoğu zaman ulaşılamayacak ve ulaşıldığında da hat kapasitesi yetersiz olduğundan yanıt alınması uzun sürecektir. Yani ideal DNS sunucusu, sorguları almaya ve sorguların yanıtlarını göndermeye yetecek internet bant genişliğine sahip sunucudur.
Eğer sunucu çok yoğunsa; yani saniyede binlerce sorguya cevap vermek zorunda kalıyorsa; yine sunucuya ulaşamama ve ulaştığınızda da yanıt alma zamanının uzaması durumu söz konusu olacaktır. Aksi durumda; eğer sunucu yaygın olarak kullanılmıyorsa, yolladığınız sorguyla belki de ilk defa karşılaştığından cevap önbelleğinde olmayacak ve  kök DNS sunucularına gidip sorgulaması  için geçen zaman size yine geciken yanıt olarak yansıyacaktır. Yani ideal DNS sunucusu, başkaları tarafından da kullanılan, ama yanıt veremeyecek kadar yoğun olmayan sunucudur.
Eğer sunucu doğru yapılandırılmamışsa; yani hangi DNS sorgularına yanıt vermekle yükümlü olduğunu, cevabı önbelleğinde olmayan sorguları hangi kök DNS sunucusuna gidip sorgulayacağını bilmiyorsa; çoğu sorgumuza yanıt alamayız. Yani ideal DNS sunucusu, doğru yapılandırılmış olanıdır.

 S.TRKY-DnsAyar, sunucuları ping zamanlarına bakarak mı seçiyor?
 C.
Eğer bir üstteki soruyu ve hallice uzun cevabını okumuşsanız bu soruya vereceğimiz yanıtı kolaylıkla tahmin edebilirsiniz; tabii ki hayır.
TRKY-DnsAyar bir üstteki soruya cevap olarak verdiğimiz açıklamada değindiğimiz tüm kriterleri hesaba katarak; sizin için "en ideal" DNS sunucusu bulmayı sağlayan; özel olarak geliştirilmiş, özgün bir test algoritması kullanmaktadır

 S.Bu program neden arkadaşımda başka, bende başka DNS sunucuları atıyor?
 C.
Çünkü bağlantıdan bağlantıya, bölgeden bölgeye, zamandan zamana sunucuların performansları değişkenlik gösterebilir. Arkadaşınızın konumunda ideal DNS sunucusu programın ona atadığıdır, sizin durumunuzda da programın size atadığı sunucu ideal DNS sunucusudur.

 S.Programın arayüzünden anladığım kadarıyla 15 sunucu test ediliyor. Madem bunlar iyi sunucular, program neden hepsini birden kullanımım için ayarlamıyor?
 C.
Evet, TRKY-DnsAyar periyodik testlerimizde Türkiye genelinde en iyi performans gösteren 15 sunucuyu sizin için test etmekte ve sizin için en iyi performans gösterenini sorgularınızın yönlendirileceği DNS sunucunuz olarak atamaktadır.
Bu 15 sunucunun durumu zaman içinde değişiklik gösterebilmektedir. Eğer program aynı anda 15 sunucuyu da sizin DNS sunucunuz olarak atayacak olursa, Windows DNS istemcisinin çalışma şekli gereği, sorgularınız sizin için iyi performans vermeyecek sunuculara da yönlenmiş olacak ve bu durum programın size sağladığı tüm faydayı boşa çıkaracaktır

 S.Ben "ADSL router" kullanıyorum, TRKY-DnsAyar benim için de fayda sağlar mı?
 C.
Routeriniz de sorguları TTnet'in atadığı ya da sizin elle belirlediğiniz dns sunucularına yönlendirip, gelen cevabı size yansıtmaktadır. Programımızı kullandığınızda ise; bilgisayarınız programın yaptığı testler sonucunda en iyi performans gösteren dns sunucusunu direk kullanmaya başlayacaktır. Yani bu program sizinki gibi yapılandırmalar için de uygundur

 S.TRKY-DnsAyar'ı dial-up, kablo internet, kiralık hat, uydu internet sistemlerinde de kullanabilir miyim?
 C.
TTnet'ten ya da Türkiye'deki başka bir internet servis sağlayıcıdan taşıma hizmeti aldığınız her internet bağlantısı seçeneğinde programımızı kullanabilirsiniz.
Kablo internet, dial-up, kiralık hat, uydu internet, vb. gibi bağlantı türlerinin hepsi sonuçta aynı ağ merkezlerine bağlanmanızı sağlayan farklı ekipmanlar kullanan bağlantı seçenekleridir ve TRKY-DnsAyar bu bağlantıların hepsinde de sizin için en ideal olan sunucuyu belirleyebilir.

 S.Benim modemim zaten DNS sunucu adreslerini bağlantı esnasında otomatik olarak alıyor. Neden bu programa ihtiyacım olsun ki?
 C.
Bir düşünün, internete bağlandığınızda ne kadar süre bağlı kalıyorsunuz? Bir saat, iki saat, bir gün, bir hafta? Peki bu süre zarfında hiç mi değişmiyor DNS sunucularının performansları?
Zaten TTnet'in DHCP sunucuları (internete bağlandığınızda size ip numaranızı, ağ geçidinizi ve kullanacağınız DNS sunucu adreslerini veren sunucu) düzgün yapılandırılmadığı için yük dengelemesi yapmadan tüm aboneleri iki DNS sunucusuna yönlendirerek sorgularınıza gecikmeli yanıtlar almanıza neden olmaktadır. Kendinizi uzun süre değiştirmeden bu sunucuları kullanmaya mahkum etmek, TRKY-DnsAyar varken bile bile lades demek olacaktır.

 

 

Duyurular

 • 09/12/2011 - TRKY-DnsAyar programımızın "Yeni sürüm" hatası giderildi.
 • 05/12/2009 - TRKY-DnsAyar programımızın 3.0.1 sürümünü siteden indirilebilir.
 • 12/03/2006 - TRKY-DnsAyar programımızın 2.0.7 sürümünü siteden indirilebilir.
 • 10/07/2005 - Programlarımızla ilgili sorularınızı TRKY.Net Forumları'ndan bize yöneltebilirsiniz.
 • 25/02/2005 - Dün web sunucusu ile ilgili yaşadığımız problemin aynısı bugün dosya yükleme sunucumuzda yaşandı. Sorun giderilmiştir, programlarımızı sağlıklı bir şekilde indirebilirsiniz.
 • 24/02/2005 - Ciddi limit aşımı nedeniyle sitemiz dün 8 saat kapalı kaldı. Yeni bir anlaşma yapılarak sorun giderilmiştir.
 • 16/02/2005 - TRKY-DnsAyar programımızın 1.2.1 sürümünü indirebilirsiniz. Ayrıntılı bilgiye ilgili sayfadan ulaşılabilir.
 • 15/02/2005 - TRKY-DnsAyar programımızın 1.2 sürümü beğeninize sunulmuştur.
 • 03/02/2005 - TRKY-DnsAyar programının 1.0.1 sürümü hazırlanmıştır. Ayrıntılı bilgi ilgili sayfada mevcuttur.
 • 01/02/2005 - TRKY-DnsAyar sizlerin beğenisine sunulmuştur. İlgili sayfadan indirebilirsiniz.
 • 30/01/2005 - TRKY-DnsAyar için öngörülen yayınlanma zamanı 1 Şubat 2005'tir. Bu tarihte sitemizi tekrar ziyaret etmeyi unutmayınız.
 • 29/01/2005 - Gelen eleştiriler doğrultusunda site tasarımımız değişirilmiştir. Yeni tasarım üzerinde çalışmalarımız halen devam etmektedir.
 • Serazat.TRKY.Net © 2004-2010
  TRKY.Net © 2001-2010  Dizin.TRKY.Net © 2005-2010